הכי חדשים
הכי פופולריים השבוע
הכי נצפים

רמי פורטיס

ארץ לאום : ישראל
נולד : יום רביעי, יולי 7, 1954
תחום : זמר/זמרת
ארץ לידה : ישראל

לגלריית התמונות        
רמי פורטיס
צפיות : 4215
רמי פורטיס הוא זמר רוק מהבולטים והמשפיעים בארץ, הידוע בסגנון שירתו הייחודי.

פורטיס נולד בת"א ב-7 ביולי 1954. הוא שירת בצה"ל במהלך מלחמת יום הכיפורים, והמלחמה השפיעה עליו רבות. ב-1975 פורטיס החל את דרכו המוסיקלית כעוזר תאורן בהופעות של להקת תמוז, ואריאל זילבר הזמין אותו לשיר את שירו "אינקובטור" כשחברי הלהקה מלווים אותו. באותה שנה, הקים פורטיס את להקת "זבוב" (ששמה שונה ב-1978 ל"מים חמים").

בשנת 1978 יצא אלבומו הראשון של פורטיס, "פלונטר" (בהפקתו של חיים רומנו), שנחשב לאחד מאלבומי הרוק החשובים בהיסטוריה של המוסיקה הישראלית. האלבום היה רועש, פרוע, ואף הקדים את זמנו מבחינת סאונד הפאנק שלא היה מקובל באותן שנים בישראל. ניתן לומר שפורטיס ייסד בסוף שנות השבעים את הפאנק הישראלי, וסגנונו המוסיקלי המופרע הקנה לו את הכינוי "משוגע".

בשנת 1980 פורטיס נסע לאמסטרדם יחד עם ברי סחרוף ומלכה שפיגל לאמסטרדם, בתור להקה בשם S.O.B, מתוך מחשבה שבישראל הרוק לא יוכל להצליח. פורטיס חזר לארץ לאחר זמן מה, ובשנת 1981 הוא היה חבר בלהקת "כרומוזום" שהוציאה אלבום אחד בהוצאה עצמית, ואף בלהקת "ז'אן קונפליקט" אותה הקים ב-1983.

ב-1984 הציע ברי סחרוף לפורטיס להצטרף ללהקה שלו, "מינימל קומפקט", שהחלה להצליח באירופה. פורטיס הצטרף בתור גיטריסט, והלהקה אכן הוציאה כמה אלבומים ופסקולים לסרטים באירופה. במהלך אותה תקופה, הוא אף היה בן זוגה של מלכה שפיגל, גם היא חברת הלהקה. הלהקה התפרקה בשנת 1987.

שיתוף הפעולה הפורה בין רמי פורטיס לברי סחרוף המשיך ואף זכה לשם: "פורטיסחרוף". בשנת 1988 יצא האלבום "סיפורים מהקופסא" שזכה להצלחה אדירה ונחשב עד היום לאחד מאלבומי הרוק הישראלים החשובים ביותר. פורטיס וסחרוף יצאו לסיבוב הופעות בארץ ובאירופה, ויחד עם להקתForeign Affair הם הוציאו אלבום באנגלית וג'יבריש בשם East on Fire. ב-1990, לאחר ששבו לארץ, הוציאו פורטיס וסחרוף את האלבום המצליח "1900?". פורטיס השתתף באלבום הסולו הראשון של ברי סחרוף, וב-1992, כשיצא אלבומו של פורטיס "להתראות בחלומותיי", סחרוף לקח חלק בעבודה עליו. השניים אף הוציאו אלבום הופעה משותף ב-1992 לסיכום התקופה.

פורטיס החל לבסס את מעמדו בישראל כאמן רציני ומוערך. בשנת 1994 הוא הקים להקה חדשה בשם "האחים פורטיס", ואיתה הוציא את האלבום "שוטר פושע והענק הלוחש", אלבום רוק מצליח בעל טקסטים הזויים. בהמשך, הוא הוציא יחד עם הלהקה את האלבום "איפה הסוסים" (1996).

בשנת 1998 פורטיס הוציא יחד עם שלומי ברכה מלהקת משינה את האלבום "רץ על הקצה", והשניים שיתפו פעולה גם בסינגלים והופעות משותפות.

ב-1999 יצא האוסף המשולש "אוספורטיס", ולכבודו פורטיס וסחרוף שבו לשתף פעולה ולהקליט שירים יחד. באותה שנה, פורטיס שיחק בעונה הראשונה של הסדרה "שבתות וחגים". ב-2001 יצא האלבום "חצי אוטומטי" עליו עבד עם אייל אבן צור, אלבום שקט ועמוק יותר מבעבר, כשברי סחרוף היה פעם נוספת שותף להפקה. ב-2003 להקת מינימל קומפקט התאחדה לסיבובי הופעות בארץ ובחו"ל, וב-2005 התאחדו פורטיסחרוף עם ההרכב הישן (יחד עם יובל שפריר, ז'אן ז'אק גולדברג וגיל סמטנה) והוציאו ב-2006 אלבום חדש: "על המשמרת".

בשנת 2007 פורטיס וסחרוף קיבלו פרסי אקו"ם לשנת תשס"ו על אלבומם החדש והישגיהם המוסיקליים. בשנת 2008 פורטיס עבד על יצירה בשם "התדר", פסקול למופע מחול אלטרנטיבי גרמני, והוענק לו תואר של עמית כבוד מבית הספר סם שפיעל לקולנוע וטלוויזיה. באותה שנה התקיימו הופעות חגיגות לציון 30 שנה לאלבומו הראשון, "פלונטר", בהשתתפות אמנים מוכרים רבים (נקמת הטרקטור, משינה, כנסיית השכל, שלומי שבן, יוסלס איי די ועוד). בשנת 2009 פורטיס הוציא אלבום משולש יחד עם להקתו, הכולל גם אופרת רוק בת ה-17 דקות. הלהקה ממשיכה לעבוד לקראת האלבום הבא של פורטיס.

רמי פורטיס נשוי לנעמי, מנכ"לית להקת בת שבע לשעבר, ולזוג שני ילדים.


רמי פורטיסרמי פורטיסרמי פורטיסרמי פורטיס
שם האלבום שנת הוצאה  
פורטיס משולש 2009
אלבום משולש הכולל בין היתר אופרת רוק בת 17 דקות בשם "חימושניגיגי".
פורטיס משולש
על המשמרת 2006
אלבום של פורטיסחרוף שיצא לאחר האיחוד בין השניים ב-2005.
על המשמרת
חצי אוטומטי 2001
אלבום עליו עבד פורטיס יחד עם אייל אבן צור מלהקת "הנעליים". ברי סחרוף היה שותף בהקלטות ובהפקה. זהו אלבום שקט ועמוק יותר מקודמיו.
חצי אוטומטי
רץ על הקצה 1998
אלבום משותף של פורטיס ושלומי ברכה מלהקת "משינה".
רץ על הקצה
איפה הסוסים 1996
אלבום נוסף של "האחים פורטיס".
איפה הסוסים
שוטר פושע והענק הלוחש 1994
אלבום שפורטיס הוציא יחד עם ההרכב "האחים פורטיס", האלבום נחשב לאחד מאלבומי הרוק המשפיעים בארץ בשנות ה-90. אלבום זה הושפע מז'אנר הגראנג' וכלל ליריקה הזויה.
שוטר פושע והענק הלוחש
להתראות בחלומותיי 1992
אלבום שפורטיס הוציא בעזרתו המוסיקלית של ברי סחרוף.
להתראות בחלומותיי
1900 1990
אלבום נוסף של פורטיסחרוף, האלבום זכה להצלחה בארץ.
1900
סיפורים מהקופסא 1988
האלבום הראשון של שיתוף הפעולה "פורטיסחרוף" (רמי פורטיס וברי סחרוף). האלבום זכה להצלחה אדירה בישראל ונחשב גם כן לאחד מאלבומי הרוק הישראלי המשפיעים ביותר.
סיפורים מהקופסא
פלונטר 1978
אלבומו הראשון של פורטיס, נחשב לאחד מאלבומי הרוק הישראלי החשובים ביותר. האלבום התאפיין בצליל רוקיסטי-פאנקיסטי, עם מוסיקה מופרעת יחסית לתקופה.
פלונטר
תגיות
קטגוריות
סלבס לפי מדינות

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2008 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר